Oblíbené reality na českém trhu s nemovitostmi
Vyhledávání:

800 737 313 info@oblibenereality.cz

Pronájem bytu – na co si dát pozor aneb rady a tipy pro nájemce

Rozhodli jste se pronajmout si byt? Váháte, zda využít služeb realitní kanceláře, anebo se do celé akce vrhnout na vlastní pěst?

Přečtěte si naše základní rady a doporučení, které vám pomohou vyhnout se zbytečným problémům a nepříjemnostem při pronájmu bytu.

Budoucí nájemce bytu by především neměl zapomenout na: předávací protokol, reálnou výši poplatků, nájemní smlouvu, stav bytu a informace o vlastníkovi bytu.

Klikněte na aktuální nabídku bytů k pronájmu!

Pronájem bytu přes realitní kancelář, anebo bez ní?

Pokud se rozhodnete pronajmout si byt bez pomoci realitní kanceláře, sice ušetříte zhruba jeden měsíční nájem, zato však riskujete, že vám uniknou některé detaily v nájemní smlouvě, jež vás později mohou vyjít draho.

Se seriozní realitní kanceláří těmto potížím předejdete, a navíc díky ní získáte možnost konzultovat s makléři vše, co se týká smluv a dalších právních i jiných záležitostí. Neváhejte se zeptat, jaká je výše provize a jaké benefity z ní pro vás plynou.

V případě, že se rozhodnete pro realitní kancelář, nechte si předložit smlouvu o zastoupení majitele, jež ji opravňuje pronajímat danou nemovitost, a pečlivě a s dostatečným předstihem si prostudujte rovněž rezervační smlouvu, kterou vám realitní kancelář připraví.

Na co nezapomenout PŘED pronájmem bytu

  • prohlídce bytu a kontrole stavu spotřebičů a vybavení věnujte dostatek času, a to nejlépe v přítomnosti majitele nebo zástupce realitní kanceláře. Trvejte na zhotovení předávacího protokolu s detailním popisem movitých věcí, které jsou spolu s bytem součástí nájmu. Pokud se stav / stáří interiéru  nebo počet  spotřebičů neshoduje s údaji v protokolu, neváhejte na to upozornit a změnu do protokolu uvést.

  • nájemní smlouva, případně podnájemní smlouva, musí obsahovat mimo jiné tyto náležitosti: přesná identifikace pronajímatele a bytové jednotky, doba trvání nájmu, platební podmínky, způsob placení energií (vodné, stočné, plyn, elektřina), způsob ukončení nájmu, datum uzavření smlouvy, podpisy pronajímatele a nájemce.

  • kromě výpisu z katastru nemovitostí si nechejte předložit další relevantní dokumenty, a to plnou moc, pokud majitele zastupuje někdo jiný, výpis z obchodního rejstříku, pakliže je byt ve vlastnictví společnosti. V případě, že se jedná o podnájemní smlouvu, ji nezapomeňte porovnat s nájemní smlouvou a ověřte, zda tato umožňuje byt pronajímat dále.

  • informujte se o výši a počtu poplatků spojených s užíváním bytové jednotky a nechte si ukázat platný předpis záloh či evidenční list. Zjistěte si, zda jsou do poplatků zahrnuty také částky za osvětlení a úklid společných prostor, odvoz odpadu či fond oprav, který by správně měl být zahrnut do nájemného.

  • kdo je majitelem bytu, je důležité vědět mj. i proto, že pokud je majitel v úpadku, může z toho časem vyplynout řada problémů i pro vás.

  • sousedé vám rádi zprostředkují i méně lichotivé informace o domě, problémech s hlukem, odpadem, a proto se určitě nebojte navázat sousedské vztahy a zaklepat na jejich dveře, ještě než podepíšete nájemní smlouvu.Máte jakékoli další otázky týkající se pronájmu bytu? Realitní makléři z www.oblibenereality.cz Vám rádi poradí!

VÝKUP NEMOVITOSTÍ

Rychle a profesionálně vykoupíme vaší nemovitost. Pomůžeme při exekucích. Oddlužujeme a konsolidujeme. Zachraňujeme domovy.

VÝKUP NEMOVITOSTÍ
ZLEVŇUJEME HYPOTÉKY

Již více jak 2.500 lidem​ jsme ušetřili přes 270 mil. korun. Jsme jedničkou ve zlevňování hypoték. Ušetříme váš čas a peníze.

NEJLEVNĚJŠÍ HYPOTÉKA
POMŮŽEME VÁM. S JISTOTOU.

Naše celoživotní know-how ve vašich službách. Za uplynulých 10 let jsme pomohli více jak 50.000 klientům. Spolehněte se na náš kvalitní servis. Jsme tady pro vás.

JAK PRODAT NEMOVITOST?